Kandydatka do Nobla, Margaret AtwoodMargaret Atwood, córka entomologa i dietetyczki urodziła się 18 listopada 1939 roku w mroźnej Ottawie, jako drugie z trojga rodzeństwa (https://www.taniaksiazka.pl/autor/margaret-atwood). Ze względu na prace badawcze prowadzonego przez jej ojca, rodzina Margaret nigdzie nie zagrzewała dłużej miejsca. Przez dłuższy czas przyszła pisarka nie miała nawet możliwości ukończyć pełnego roku szkoły w jednym miejscu, o znalezieniu przyjaciół nie wspominając, nic więc dziwnego, że inteligentne, i pewnie nieco samotne, dziecko zwróciło się do książek i komiksów, a największą miłością zapałać miała do baśni braci Grimm.

Wiem co chcę robić!

Podczas gdy większość dzieci mając sześć lat dopiero uczy się składnie czytać, Atwood zaczynała już pisać. Co dość oczywiste – nie znamy jej tekstów z tego okresu rozwoju artystycznego, ale jej fascynacja pisarstwem była na tyle duża, że w zaledwie dziesięć lat później postanowiła związać z nim swoje życie na dobre i dotrzymała słowa danego samej sobie. Jej pierwszym, szeroko zauważonym sukcesem było zdobycie medalu E.J. Pratt w roku 1961 za wydany własnym nakładem tomik poezji Double Persephone. W tym samym roku ukończyła swoje pierwsze studia na Uniwersytecie Toronto oraz rozpoczęła następne (dzięki stypendium im. Woodrowa Wilsona), tym razem wybierając Uniwersytet Harvarda. Ukończyła je z tytułem magisterskim i chociaż kontynuowała naukę, to nie odebrała dyplomu doktorskiego. W późniejszych latach była wielokrotnie doceniana za swoją twórczość, w tym otrzymując Nagrodę Księcia Asturii oraz dwukrotnie – Nagrodę Bookera. 

Nie będę grzecznie milczeć

Margaret ma na swoim literackim koncie niemal dwadzieścia książek, tyle samo zbiorów poezji, a także liczne opowiadania, książki dla dzieci i prace oraz eseje napisane z punktu widzenia zarówno dziennikarza jak i krytyka. Najczęściej pojawiającym się tematem jej twórczości jest feminizm oraz prawa kobiet, na każdym etapie rozwoju społecznego i gospodarczego. Nie dziwi więc, że jej najsłynniejszym dziełem są wydane w 1985 roku “Opowieści podręcznej” – antyutopijna wizja post-amerykańskiego społeczeństwa kierowanego  przez rasistowsko-nacjonalistyczną organizację, opartą na karykaturalnej formie religii, będącą odpowiedzią na klęskę ekologiczną, bezpłodność i upadek społeczeństwa. To niezwykłe studium psychologiczne młodej kobiety postawionej w skrajnej sytuacji, za które w roku ’87 otrzymała Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a, często postrzegana jest przez krytyków jako odpowiedź kanadyjskiej autorki na rządy Ronalda Reagana, wiązane z próbami ograniczenia emancypacji kobiet i narzucenia bardziej patriarchalnej wizji społeczeństwa. Świat powrócił do tej książki wraz z pojawieniem się w 2017 roku pierwszego sezonu serialu o tym samym tytule, a charakterystyczne czerwone płaszcze i białe czepki stały się symbolami zorganizowanego, odgórnego ucisku kobiet przez prawo i porządek kraju, w którym żyją.

Świat nie kończy się na książce

Atwood, poza karierą pisarską, spełniała się również jako wykładowca, na takich uniwersytetach jak:

  • University of British Columbia
  • Sir George Williams University w Montrealu
  • University of Alberta
  • York University w Toronto
  • New York University.

Dwukrotnie zamężna, z drugim małżonkiem, Greame Gibsonem, wychowuje ich wspólną córkę, Eleanor Jess oraz jego dwóch synów z poprzedniego małżeństwa.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Tagi: , , ,